Srebro koloidalne

Pewnie nieraz słyszałeś o zdumiewających właściwościach antybakteryjnych i antywirusowych srebra koloidalnego, i zastanawiałeś się, dokładnie czym jest srebro koloidalne, jakie ma właściwości, przeciwwskazania, jaką ma historię, jakie przeprowadzano badania naukowe, jakie są zalecenia co do dawkowania, na co działa i w jaki sposób. Jak również zapewne zastanawiałeś się czy jest całkowicie bezpieczne. Wszystkie te informacje jak i więcej znajdziesz w tym artykule.

Na wstępie określmy, czym jest srebro koloidalne pod względem biochemicznym. Roztwór koloidalny oznacza, że jest to niejednorodna mieszanina dwóch substancji, przy czym jedna z nich została poddana dyspersji (rozdrobnieniu) do takiego stopnia, iż wygląda na jednorodną substancję. W odniesieniu do srebra koloidalnego, są to oczywiście dodatnio naładowane jony srebra i woda dejonizowana (czyli taka, która jest pozbawiona obcych jonów, które zostały zamienione na jony wodorowe).

Historia:
Już od wczesnego średniowiecza ludzie stosowali z powodzeniem dobroczynne właściwości srebra, pito ze srebrnych pucharów, a podczas różnych problemów zdrowotnych wrzucano srebrne monety do wody, mleka czy też innych substancji i je pito, jak i ssano srebrne łyżeczki. W szczególności stosowano te środki w zamożnych rodach podczas średniowiecznej epidemii dżumy w Europie. Pierwsze udokumentowane badania przeprowadzono w Niemczech w XIX wieku, udowodniono wówczas, że słaby roztwór srebra wpływa korzystnie na stany zapalne oczu - nie podrażniając śluzówki oka. Zapoczątkowało to kolejnymi badaniami nad wpływem srebra na organizm człowieka.

W jaki sposób działa:
Nanocząsteczki srebra zamykają w bakteriach drogi przenoszenia elektrolitów tzw. łańcuch oddechowy, w wyniku czego dana bakteria lub wirus obumiera. Uzyskuje to dzięki swojemu dodatniemu ładunkowi, który zostaje przyciągnięty oraz wywołuje reakcję utleniania (dla wyjaśnienia reakcja ta nie musi wiązać się z dostarczeniem tlenu, a jedynie oderwanie od substratów elektronów) z grupami tioliowymi (-SH) występującymi na powierzchni bakterii i wirusów. Przeprowadzono liczne badania zarówno amatorskie jak i naukowe potwierdzające skuteczność nawet w tak trudnych przypadkach jak nowotwory np. badanie przeprowadzone przez dr Robert O. Becker.

Właściwości:
Srebro koloidalne jest uważane, za najsilniejszy naturalny antybiotyk, jest bez zapachu, nie reaguje z lekami, nie uzależnia fizycznie, nie podrażnia błon śluzowych, działa przeciwzapalne, wzmacnia odporność organizmu. Srebro koloidalne niszczy ponad 650 chorobotwórczych bakterii w zaledwie około 6 minut, jest dobrze przyswajalne przez organizm, lecz w ciągu kilku dni wydalane z moczem i potem. Nie niszczy dobroczynnej flory bakteryjnej człowieka. Natomiast mikroorganizmy nie są wstanie uodpornić się na działanie srebra. Srebro stosowane zewnętrznie ma właściwości dezynfekujące, łagodzi infekcję skóry, przyśpieszające regenerację, i gojenie się ran. Stosuje się je nanosząc bezpośrednio na skórę, czy to poprzez zrobienie okładów, rozpyleniem sprayem, czy też po prostu polewając zranione miejsce kilka razy na dzień. Dodatkowo uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na srebro (Ag). Jest skuteczne w leczeniu np.: przeziębienia, grypa, gronkowiec, paciorkowiec, zapalenie zatok, zapalenie węzłów chłonnych, infekcję oczu i uszu, opryszczka, zapalenie migdałków, grzybice skóry, poparzenia (i oparzenia słoneczne), trądzik, rzeżączka, zapalenie dróg rodnych, AIDS, nowotwory.

Dawkowanie:
W celach profilaktycznych 1 łyżeczka (5 ml) na dobę.
W celach leczniczych (przy lekkich stanach np. przeziębienia) 3 łyżeczki (3x5ml) na dobę.
W celach leczniczych (przy cięższych stanach) 5 łyżeczek (5x5ml) na dobę.
Maksymalna dawka na dobę wynosi 6 łyżeczek (6x5ml) na dobę, w szczególnych przypadkach, nie należy stosować przez dłuższy okres czasu.
Dawkowanie podane dla srebra (Ag) 10mg/l.

Przeciwwskazania:
Przeciwwskazaniem jest uczulenie na srebro, oraz w przypadku stosowania zewnętrznego nie wystawianie tych miejsc na słońce.
Niezalecane dla kobiet w ciąży.

Przedawkowanie:
Jak w przypadku każdej substancji przedawkowanie powoduje negatywne skutki. Znaczne przedawkowanie może wywołać chorobę zwaną argyrią (cechującej się zmienionym zabarwieniem skóry na niebieskawą - nie udowodniono żadnych innych negatywnych efektów).

Przechowywanie:
Przechowywać najlepiej w ciemnych i chłodnych miejscach, z dala (na ile to oczywiście możliwe) od pól elektromagnetycznych.

Uwagi końcowe:
Należy kupować tylko z firm posiadających certyfikaty, z aptek i z nienasłonecznionych miejsc, będących w ciemnej butelce.